Dzisiejsze posiedzenie RPP zakończone wyraźnym podniesieniem stóp procentowych. Potwierdza się najbardziej agresywny cykl zacieśnienia polityki pienieżnej. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o podniesieniu referencyjnej stopy procentowej z 5,25 proc. do 6 proc.
Jak my sami możemy ustrzec się przed inflacją?
Lokaty terminowe – Najprostszym i najchętniej wybieranym sposobem ochrony przed inflacją są lokaty terminowe. Przed zacieśnianiem polityki pieniężnej która zaczęła się w październiku 2021 roku, ze względu na niskie stopy procentowe ten sposób oszczędzania nie cieszył się zbytnią popularnością. Powoli jednak wraca do łask wraz z coraz atrakcyjniejszymi oprocentowaniami.
Niestety nie ma co liczyć, że zysk z lokat porównywalny będzie ze stratami spowodowanymi inflacją, nie jest za to obarczony praktycznie żadnym ryzykiem, można więc uznać, że jest najbezpieczniejszy.
Inwestycja w waluty - Zakup odpowiednich walut może pomóc zabezpieczyć oszczędności w złotych przed utratą wartości nabywczej. Warto pomyśleć tu o zakupie silnych walut ze stabilnych gospodarek – głównie Euro (EUR) i dolarów amerykańskich (USD). Przetrzymywanie oszczędności w złotówkach tracących stale na wartości w okresie silnej inflacji nie jest dobrym pomysłem. Osoby, które chcą mieć stały dostęp do oszczędności, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka utraty ich wartości powinny pomyśleć o tej formie oszczędzania.
Możliwość wymiany w każdej chwili i z każdego miejsca oszczędności w obcej walucie z powrotem na polskie złote daje nasz kantor – Liderwalut.pl. Sprawdź nasze kursy walut na żywo.
Inwestycja w złoto – Choć złoto jest popularnym środkiem lokowania oszczędności, silnie obecnym w popkulturze, musimy pamiętać, że wciąż jest lokowaniem ryzykownym. Jeśli chodzi o inwestycję w fizyczne złoto największą możliwością utraty środków jest ich kradzież, ale nie tylko tego należy się obawiać.
Druga możliwość utraty środków wydaje się abstrakcyjna, miała jednak już w historii miejsce. Mowa tu o ingerencji państwa – państwo może nakazać obywatelom zwrócić całe złoto – sytuacja ta miała miejsce w USA w 1933 roku. Rozporządzenie zmuszało ludzi do wymiany całego posiadanego złota na dolary, po z góry ustalonym kursie. Za niewykonanie polecenia groziła kara 10 lat więzienia. Podobne prawo wprowadzono w Polsce (1950r.) i w Australii (1959r.). Pamiętaj więc o złotej zasadzie, „Inwestuj tyle, ile możesz stracić”.
Obligacje indeksowane inflacją – sposobem, o którym mówi się obecnie coraz częściej są obligacje Skarbu Państwa. Całkowitą nowością jest obligacja roczna, która będzie stanowiła bezpośrednią referencję dla lokat bankowych. Z kolei obligacja dwuletnia zastąpi sprzedawaną dotychczas obligację o tym samym okresie zapadalności i stałym oprocentowaniu.
Obligacje są bezpieczną opcją chroniącą kapitał przed inflacją – mamy gwarantowane stałe oprocentowanie i niemal pewność wywiązania się z zobowiązań przed państwo.