USD /PLN
Ubiegły tydzień na parze walutowej USD/PLN zakończył przy kluczowym wsparciu w postaci wzrostowej linii trendu zlokalizowanej przy poziomie 3,1800. O sile tej bariery informowaliśmy już kilkakrotnie. Dlatego też w dalszym ciągu uważamy, że rozwój sytuacji w obecnym miejscu może być decydujący dla dalszego kierunku notowań w perspektywie najbliższych kilku tygodni. W przypadku trwałego przebicia wsparcia otrzymamy techniczny sygnał wskazujący na potencjał głębszych spadków, kontynuując trzy okresu zniżki z rzędu. W przypadku realizacji takiego scenariusza kolejne poziomy docelowo to 3,1500, 3,1200 i 3,0500.
Z drugiej strony jeżeli ograniczenie obroni się przed atakiem ze strony podaży będziemy mieli spore szanse na odbicie w górę z ruchem powrotnym powyżej poziomu 3,2000. Wówczas nastąpi też potwierdzenie dla utrzymania się trendu wzrostowego. Wydaje się więc, że najbliższe dni wraz z zamknięciem całego miesiąca będzie miało kluczowy wpływ na sierpniowy handel dla kursu amerykańskiego dolara względem złotego.
EUR/USD
Zakończony tydzień na rynku walutowym przyniósł kolejne ruchy wzrostowe, które dotarły do okolic poziomu 1,3300. Jak widać na załączonym wykresie cena systematycznie pokonywała kolejne ograniczenia bez jakiejkolwiek, głębszej korekty. Na wykresie tygodniowym widzimy też już trzeci okres wzrostów z rzędu. Kurs skutecznie odbił się od minimów zlokalizowanych w rejonie poziomu 1,2800. Teraz kluczowy będzie wynik testu poziomu 1,3300 gdzie przebiega też spadkowa linia trendu. W tym tygodniu możemy szukać więc technicznych sygnałów, które wskażą sierpniowy kierunek handlu.
Kluczowe dane dla rynku EUR/USD w rozpoczynającym się tygodniu:
Poniedziałek
16:00 USA: Indeks podpisanych umów kupna domów
Wtorek
16:00 USA: Indeks zaufania konsumentów - Conference Board
Środa
14:15 USA: Raport ADP
14:30 USA: PKB
15:45 USA: Indeks Chicago PMI
20:00 USA: Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Czwartek
09:58 Strefa Euro: Indeks PMI dla przemysłu
13:45 Strefa Euro: Decyzja ECB ws. stóp procentowych
14:30 USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
14:30 Strefa Euro: Konferencja prasowa po posiedzeniu ECB
14:58 USA: Indeks PMI dla przemysłu - fin.
16:00 USA: Indeks ISM dla przemysłu
Piątek
14:30 USA: Stopa bezrobocia
14:30 USA: Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
16:00 USA: Zamówienia na dobra trwałego użytku
GBP/PLN
Na rynku pary walutowej GBP/PLN od kilku ostatnich sesji obserwujemy konsolidację, które skupia się w obrębie poziomów 4,8800 – 4,9300. Z punktu widzenia Analizy technicznej dalszy kierunek notowań powinno wskazać trwałe wybicie z formacji, a pierwszy zasięg ruchu może wynieść co najmniej pięć groszy. W szerszej perspektywie natomiast warto zwrócić uwagę na kolejne dwa ograniczenia, które usytuowane są przy poziomach – od dołu wsparcie 4,8700 oraz opór 4,9600. To one będą decydujące w przypadku trwalszego ruchu.
Dane mogące wpłynąć na notowania GBP/PLN w rozpoczynającym się tygodniu:
Poniedziałek
12:00 Wielka Brytania: Sprzedaż detaliczna wg CBI
Czwartek
09:00 Polska: Indeks PMI dla przemysłu
10:28 Wielka Brytania: Indeks PMI dla przemysłu
13:00 Wielka Brytania: Decyzja ws. stóp procentowych
Piątek
08:00 Wielka Brytania: Indeks cen nieruchomości - Nationwide
Dla funta szczególnie istotne będą czwartkowe wskaźniki z Wielkiej Brytanii – indeks PMI dla przemysłu oraz decyzja w sprawie stóp procentowych
EUR/PLN
Ubiegły tydzień można uznać za stosunkowo neutralny jeśli chodzi o kwotowanie pary EUR/PLN. Dużo sygnałów zostało jednak wygenerowanych w trakcie tych kilku dni, a to głównie za sprawą obrony wsparcia, które utworzone zostało przy poziomie 4,2000. Nie jest to jednak ostateczny impuls do zakończenia wcześniejszych spadków, o czym świadczy problem widoczny podczas piątkowej sesji. Popyt po dotarciu w rejon 4,2500, nie kontynuował dalszych wzrostów, a walka skupiła się na obronie czwartkowych minimów. Ta słabość może poniekąd wynikać z szybkiej częściowej realizacji pozycji z obawy o możliwość dalszych spadków.
Obecna sytuacja pozostaje dość wyrównana dla dwóch stron. Dla podaży istnieje szansa na kontynuację ruchu spadkowego z ostatnich tygodni. Dla popytu z kolei ważne jest wsparcie 4,2000, którego obrona będzie podtrzymywać wybicie widoczne pod koniec maja. Rozstrzygnięcie sytuacji powinno przyjść dość szybko, a pomocne w tym mogą być zaplanowane na ten tydzień dane.
Wyjątek stanowi dzisiejsza sesja, gdzie brak jest bezpośrednich danych na omawianej waluty, a ewentualny wpływ na zachowanie rynku może przynieść godzina 16:00, kiedy to opublikowany zostanie Indeks podpisanych umów kupna domów z USA.
CHF/PLN
Podczas piątkowej sesji widoczna była próba ponownego ataku na górne ograniczenie wyrysowanego kanału spadkowego. Zarówna tak jak i poprzednia próba zostały zakończone niepowodzeniem, co może stanowić utrudnienie dla kontynuacji korekty, jaka została wyprowadzona w minionym tygodniu.
Obecnie kurs omawianej pary pozostaje pomiędzy dwoma istotnymi ograniczeniami – pierwsze to wspomniane już górne ograniczenie kanału spadkowego, które aktualnie znajduje się przy poziomie 3,4324. Drugie z kolei do wsparcie w rejonie 3,4070 – 3,4000. Jest to istotne wsparcie, którego ewentualne przebicie mogłoby doprowadzić do dalszych spadków nawet w okolice 3,3500.
Wiele zależeć będzie od zachowania pary EUR/PLN, która znajduje się w dość istotnym punkcie. Nowe impulsy mogą stanowić trwalsze zmiany na rynku, co poparte ewentualnym przebiciem któregoś z ograniczeń będzie dodatkowo wzmacniać ten kierunek.
W kalendarzu makroekonomicznym brak jest bezpośrednich danych dla omawianej pary. Najbliższe dane ze Szwajcarii zaplanowane zostały na środową sesję, podczas której opublikowany zostanie indeks instytutu KOF.