Podsumowanie miesięczne - lipiec 2013 r.
Ostatni miesiąc na rynku walutowym upłynął pod kątem umocnienia złotego. Spory wpływ na taką sytuację miały publikowane w lipcu dane dotyczące kondycji polskiej gospodarki. Jak widać poniżej większość wskaźników była lepsza od rynkowych prognoz co przejawiało się na polepszenie nastrojów wśród inwestorów.
Indeks PMI dla przemysłu, czerwiec 49,3 prognoza 48,3 poprzednio 48
Stopa procentowa 2,5% prognoza 2,5% poprzednio 2,75%
Inflacja CPI, czerwiec 0,2% r/r prognoza 0,3% r/r poprzednio 0,5% r/r
Inflacja bez cen żywności i energii, czerwiec 0,9% r/r prognoza 1% r/r poprzednio 1% r/r
Produkcja przemysłowa, czerwiec 3% r/r prognoza 1,5% r/r poprzednio -1,8% r/r
Sprzedaż detaliczna, czerwiec 1,8% r/r prognoza 1,1% r/r poprzednio 0,5% r/r
USD/PLN
Od początku lipca kurs stracił na wartości ponad 20 groszy odbijając się od oporu wyznaczonego przy poziomie 3,3880. To co jest szczególnie istotne to dotarcie do kluczowego wsparcia jakim jest długoterminowa linia trendu. Rozwój sytuacji w tym miejscu będzie miał kluczowy wpływ na dalszy przebieg notowań.
EUR/PLN
Ciekawą sytuację obserwujemy na rynku pary walutowej EUR/PLN. Lipcowe spadki sięgnęły w sumie około 15 groszy docierając do wsparcia wyznaczonego przy poziomie 4,2000. Z punktu widzenia analizy technicznej wskazana bariera stanowi bardzo ważny punkt na wykresie tygodniowym. Jak do tej pory wszelkie próby pokonania ograniczenia kończą się niepowodzeniem.
GBP/PLN
Ruch spadkowy na rynku funta brytyjskiego w relacji do złotego doprowadził do powrotu poniżej psychologicznej bariery na poziomie 5,0000. Utrzymanie się kursu na nowych poziomach może skutkować głębszą korektą docelowo w kierunku 4,8000 i następnie 4,7000.
CHF/PLN
Kurs franka szwajcarskiego już od prawie dwóch lat porusza się w tendencji spadkowej, a potwierdzenie dla kontynuacji dotychczasowego kierunku otrzymaliśmy również w poprzednim miesiącu. W tej chwili kurs przebywa tuż powyżej poziomu 3,4000 i w tych okolicach będziemy mogli szukać kolejnych sygnałów.