Kurs USD/PLN
Miniony tydzień przyniósł konsolidację notowań USD/PLN w rejonie 3,6700. Jednym z powodów utrzymania takiej sytuacji są widoczne ograniczenia, których test jak na razie nie przynosił większych efektów. Od dołu istotnym wsparciem jest linia wzrostowa, która aktualnie przebiega przy poziomie 3,6465. Od góry z kolei jako kluczowy opór można wyznaczyć linię spadkową przy 3,7020.
Podczas dzisiejszej sesji warto zwrócić uwagę na popołudniowe publikacje z USA na temat indeksu PMI dla usług oraz sprzedaży domów na rynku wtórnym.
Kurs EUR/USD
Piątkowa sesja doprowadziła do wyraźnego odbicia notowań EUR/USD od kluczowego wsparcia, które wyznaczone jest przy poziomie 1,1275. W efekcie kurs znalazł się przy wewnętrznym oporze (1,1425), którego pokonanie mogłoby skutkować podejściem do poziomu 1,1500. Stabilizacja w notowaniach omawianej pary utrzymuje się już blisko miesiąc, co może mieć istotne znaczenie z punktu długoterminowego trendu spadkowego.
O godzinie 10:00 poznamy dane z Niemiec na temat indeksu IFO. Popołudniu oczy inwestorów zwrócone będą na publikację z USA.
Kurs GBP/PLN
Zakończenie tygodnia przyniosło umocnienie kursu złotówki w rejon 5,6150, gdzie widoczne jest lokalne wsparcie. To właśnie test tego miejsca przyniósł częściowe odreagowanie opisanego ruchu spadkowego. Z punktu analizy technicznej widoczny jest problem popytu z pokonaniem istotnego oporu przy 5,6880 – 5,7000, co z kolei może być okazją do próby trwalszego umocnienia polskiej waluty. O godzinie 12:00 poznamy dane z Wielkiej Brytanii na temat sprzedaży detalicznej wg CBI.
Kurs EUR/PLN
W długoterminowym układzie pary EUR/PLN zauważyć można próbę zejścia do kluczowego ograniczenia jakim jest wyrysowana kilkuletnia linia wzrostowa. Aktualnie wsparcie to znajduje się w rejonie 4,1380, co pokazuje ewentualny pozostający jeszcze potencjał do umocnienia polskiej waluty. W chwili obecnej nie oczekujemy trwałego pokonania opisanego ograniczenia, dlatego też, zdaniem kantoru internetowego Liderwalut.pl, takie zejście może być rozważane jako dogodny rejon do wyprowadzenia korekty.
Kurs CHF/PLN
Kurs CHF/PLN w dalszym ciągu znajduje się w fazie korekty spadkowej, która doprowadziła do zejścia notowań poniżej 3,9000. Najbliższym istotniejszym ograniczeniem jest poziom 3,9200 i to właśnie w tym rejonie możliwe jest wyprowadzenie ruchu wzrostowego. Dopiero pokonanie tego miejsca mogłoby wpłynąć na techniczną zmianę sytuacji na korzyść popytu.
Kurs NOK/PLN
Pomimo kilkukrotnych prób pokonania wyrysowanej linii spadkowej oraz ograniczenia znajdującego się przy poziomie 0,4900, popyt podejmuje kolejne ataki na wyznaczone miejsca. Jak na razie można to traktować w formie korekty wzrostowej, która występuje po silnej przecenie z połowy grudnia. Mimo wszystko, gdyby wspomniany poziom 0,4900 został pokonany, wówczas można byłoby mówić o szansie na wzrost w kierunku 0,5000.
Kurs SEK/PLN
W długim terminie kurs SEK/PLN w dalszym ciągu znajduje się w wyrysowanym kanale spadkowym, którego dolne ograniczenie znajduje się przy poziomie 0,4314. Miejsce to stanowi istotny punkt wsparcia, a jego test można będzie traktować jako sygnał do ruchu korekcyjnego. Wewnętrznym oporem jest poziom 0,4435 i stanowi on najbliższą blokadę przed ruchem wzrostowym w kierunku górnego ograniczenia wyrysowanej formacji.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody
poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego komentarza walutowego.