W poprzednim tygodniu byliśmy świadkami umocnienia amerykańskiej waluty wobec euro. Pomimo nie najlepszych danych z największej gospodarki świata jej waluta również w piątek ustanowiła nowe lokalne minima. Za główne przyczyny takiego stanu rzeczy należy przyjąć wypowiedzi pana Coeure z EBC o przyspieszeniu skupu obligacji w maju i czerwcu, ostatnie dane o inflacji bazowej (1,8% do oczekiwanych 1,7%).
Również dla naszej waluty miniony tydzień to permanentne osłabienie wobec wszystkich walut. Złoty stracił na wartości wobec euro, dolara, finta i franka szwajcarskiego. Do obaw o związanych z negocjacjami z Grecją, terminem podwyżek stóp procentowych w Stanach doszła jeszcze niepewność, co do wyników wyborów w naszym kraju. Niedzielne otwarcie rynku zaowocowało nam luka cenową na wszystkich głównych parach z nasza walutą. Rynek obawia się wizji skłóconego nowego prezydenta z obecnym rządem, co może przełożyć się na tempo wprowadzanych zmian ekonomicznych.
W dzisiejszym kalendarzu na głównych rynkach (Londyn, Frankfurt, Nowy York) mamy dzień wolny. Z tego powodu możemy oczekiwać mniejszej płynności. Jest to pewne zagrożenie dla notowań na naszej walucie, ponieważ teoretycznie, próby jej skierowani w którymś z kierunków w takim dniu mogą skutkować dużym zasięgiem.
Kurs euro do dolara
Piątkowe notowania euro do dolara to poranna kontynuacja korekty po spadkach z początku zeszłego tygodnia. Taka sytuacja trwała do czasu publikacji danych o inflacji z Stanów, które okazały się lesze niż oczekiwano. Po ich prezentacji sprzedający osiągnęli znaczącą przewagę na rynku, co przyniósł dynamiczny spadek kursu euro do dolara od dziennego maksimum na 1,1209 do 1,1000 na koniec sesji. Technicznie wykres dotarł do wsparcia wyznaczonego konsolidacją z 29 kwietnia. Kolejna strefą popytu na euro mogą być okolice 1,0855 wykres zatrzymywał się już trzykrotnie.
Kurs euro
Niedzielne otwarcie rynku na wykresie euro do naszej waluty rozpoczęło się od luki cenowej. Technicznie taka sytuację traktować należy, jako wyraźny sygnał do dalszego osłabiania naszego złotego. Wykres znajduje się obecnie w okolicach oporu na 4,1390. Tuz powyżej niego znajdują się następne strefy podaży na europejską walutę: 4,1467 i 4,1570. Jeżeli kupującym złotego uda się pokonać wsparcie wyznaczane obszarem luki kolejnym poziomem w drodze na południe będzie poziom 4,0740
Kurs franka szwajcarskiego
Również na wykresie franka do naszej złotówki tydzień rozpoczęliśmy do wyraźnej luki cenowej. Tym samym kurs pokonał istotny opór między 3,9490 a 3,9590. Jeżeli negatywne nastroje do naszej waluty utrzymają się możemy być świadkami próby pokonania obszaru podaży na franka wyznaczonej szczytami notowań z początku lutego tego roku.
Kurs dolara
Piątkowe wybicie notowań z poziomu wsparcia na 3,6600 przyniosło całodzienny marsz wykresu na północ. Na koniec sesji za jednego dolara amerykańskiego musieliśmy zapłacić ponad 3.7300. niedzielna luka może w dniu dzisiejszym działać, jako wsparcie, którego pokonanie może b=przynieść sprzedającym dolara wyraźny problem. Nasz kantor zakłada powrót wykresu w okolice 3,7254 a po nim ponowny marsz ceny przynajmniej do szczytu notowań z dzisiejszej nocy. Alternatywą dla takiego scenariusza będzie zamknięcie luki i spadek ceny do poziomu 3,6740
Kurs funta szterlinga
Na wykresie funta do naszej waluty piątek zakończyliśmy w obszarze oporu na 3,7842. Podobnie jak w przypadku innych par walutowych z naszą złotówką niedzielne notowania rozpoczęliśmy od luki cenowej. Podczas nocnych notowań kurs franka dotarł do oporu na 5,8178. W chwili obecnej obserwujemy reakcję na to miejsce podaży i spadek ceny do strefy wyznaczonej początkiem wczorajszego startu. Istotne dla kupujących funta będzie zachowanie rynku w obszarach 5,7843 i 5,7180 jeżeli zostanie on pokonany. Na drodze do wzrostów kursu funta szterlinga będzie stał opór na 5,9028.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantor internetowy Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą
odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego
komentarza walutowego. Prezentowane wykresy pochodzą z rynku Forex i z tego powodu ceny na nich moga odbiegać od kursów wymiany walut prezentowanych na stronach kantoru internetowego.