Komentarz po konferencji FED:
FOMC zasugerował, że podwyżka stóp procentowych może nastąpić w USA już w czerwcu tego roku. Byłby to kolejny krok - po zakończeniu QE - do powolnego wychodzenia z długotrwałej fazy bardzo luźnej polityki pieniężnej w Stanach. FOMC obniżył też prognozy wzrostu PKB dla USA. Z drugiej strony Fed spodziewa się jeszcze niższego bezrobocia na ten rok niż zakładano pierwotnie.
Kurs USD/PLN
W reakcji na wczorajsze doniesienia z konferencji prasowej FEDu nastąpił gwałtowny spadek wartości amerykańskiego dolara. Kurs USD/PLN wykonał potężny ruch spadkowy, którego zakres wynosił nawet 17 groszy (minimum na poziomie 3,7350.
Z punktu widzenia analizy technicznej czeka nas teraz rozstrzygnięcie przy wsparciu na poziomie 3,7850 w postaci najbliższego szczytu. Rozwój sytuacji w tym miejscu może zdecydować o trwałości pro spadkowej tendencji USD/PLN na najbliższe dni.
Kurs EUR/USD
Eurodolar na konferencję prasową zareagował mocnym wzrostem. Zwyżka sięgała w pewnym momencie nawet 400 pipsów wyhamowując dopiero tuż powyżej psychologicznej bariery 1,1000. Dzisiejsza sesja może wskazać czy obecna tendencja zostanie utrzymana i jak zareagują europejscy inwestorzy na komunikaty z FEDu.
Dziś o godzinie 13:30 poznamy tygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA.
Kurs GBP/PLN
Na rynku walutowym podczas wczorajszej konferencji FOMC widoczne było umocnienie złotego. To przełożyło się na ruch spadkowy na parze GBP/PLN realizując tym samym nasz scenariusz w którym wskazywaliśmy na możliwy test poziomu 5,7000. Z punktu widzenia analizy technicznej rozwój sytuacji przy tym wsparciu może mieć kluczowe znaczenie dla dalszej wyceny funta brytyjskiego do złotówki.
Kurs EUR/PLN
Wczoraj wieczorem kurs pary walutowej EUR/PLN lekko umocnił się do złotego. Patrząc jednak w szerszym horyzoncie zakres notowań stopniowo maleje przybierając na wykresie postać trójkąta z coraz bliższymi ograniczeniami. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 4,12, którego trwałe przebicie daje zielone światło do spadków w kierunku 4,10 – 4,11.
Kurs CHF/PLN
Na franku szwajcarskim wciąż widzimy konsolidację notowań co na wykresie zaznaczyliśmy zielonym tłem. W tym przypadku kluczową rolę odgrywa psychologiczna bariera 4,00. Jeżeli kurs CHF/PLN będzie w stanie utrzymać się poniżej tego poziomu to w dalszym ciągu aktualnym kierunkiem pozostaje trend spadkowy.
Dziś uwaga na wydarzenia ze Szwajcarii. O godzinie 9:30 poznamy decyzję odnośnie stóp procentowych natomiast 30 min później odbędzie się wystąpienie publiczne szefa SNB.
Kurs NOK/PLN
Zgodnie z naszymi wskazaniami kurs pary walutowej NOK/PLN stopniowo pogłębia spadki. Wczoraj rynek zniżkował kolejne 50 pipsów zbliżając się do pierwszego wsparcia na poziomie w strefie 0,4630 – 0,4650. Trwałe pokonanie tego obszaru powinno otworzyć drogę do kontynuacji obecnego kierunku.
Kurs SEK/PLN
Na rynku korony szwedzkiej został zrealizowany scenariusz o którym pisaliśmy w ostatnich analizach. Wczoraj nastąpił dynamiczny spadek ceny o 70 pipsów i co ważne doprowadzając do przełamania wsparcia na poziomie 0,4460. Co to oznacza? Możliwe, że został tym samym wygenerowany sygnał do zakończenia wzrostów i powrotu do długoterminowego trendu spadkowego.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Kantor internetowy Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą
odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego
komentarza walutowego.