USD /PLN
Miniony tydzień na rynku amerykańskiego dolara względem złotego przyniósł nam kolejny ruch spadkowy, który w sumie sięgnął około pięciu groszy. To co jest szczególnie istotne to oddalenie się od przełamanego wsparcia jakim jest długoterminowa linia trendu. Na tą barierę zwracaliśmy uwagę niemal w każdej, dziennej analizie. Bowiem z punktu widzenia Analizy technicznej jest to klasyczny sygnał wskazujący na możliwość wystąpienia głębszych spadków w kolejnych tygodniach. Warto jednak zwrócić uwagę, że rynek jest już dosyć wyprzedany co oznacza ryzyko korekty. Jeśli taka nastąpi to potencjał odbicia szacujemy do okolic poziomu 3,2000.
W rozpoczynającym się tygodniu warto zwrócić uwagę na następujące dane ekonomiczne mogące mieć wpływ na notowania USD/PLN:
Poniedziałek
Polska: Saldo rachunku bieżącego
Wtorek
USA: Sprzedaż detaliczna
Środa
Polska: PKB za II kwartał (kluczowe dane dla złotego)
Polska: Inflacja CPI
USA: Inflacja PPI
Czwartek
Polska: Dzień Wojska Polskiego
USA: Inflacja CPI
USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
USA: Produkcja przemysłowa
Piątek
USA: Pozwolenia na budowę domów
USA: Rozpoczęte budowy domów
EUR/USD
W zakończonym tygodniu otrzymaliśmy kontynuację trendu wzrostowego na rynku eurodolara. Jest to już piąty tydzień z rzędu kiedy kurs EUR/USD zamyka się na wyższych poziomach. Jednak skala ruchu w górę jest znacznie niższa co może oznaczać wyczerpywanie się przewagi ze strony kupujących.
Na wykresie cenowym warto zwrócić uwagę na przebieg długoterminowej linii trendu w obecnym miejscu (okolic poziomu 1,3400). Dla analityków technicznych może mieć ona bezpośredni wpływ na dalszy przebieg notowań EUR/USD. Są więc duże szanse na to, że po tak długim ruchu wzrostowym w końcu nastąpi odbicie z korektą poniżej poziomu 1,3300.
Kluczowe dane na rynku walutowym:
12.08
Japonia: PKB
Szwajcaria: Sprzedaż detaliczna
13.08
Wielka Brytania: Inflacja CPI
Niemcy: Indeks instytutu ZEW
USA: Sprzedaż detaliczna
14.08
Niemcy: PKB
Polska: PKB
Wielka Brytania: Protokół z posiedzenia BoE
Strefa Euro: PKB
Polska: Inflacja CPI
15.08
Wielka Brytania: Sprzedaż detaliczna
USA: Inflacja CPI
USA: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
USA: Produkcja przemysłowa
16.08
USA: Pozwolenia na budowę domów
USA: Rozpoczęte budowy domów
USA: Indeks Uniwersytetu Michigan
GBP/PLN
Na rynku funta brytyjskiego w relacji do złotego w ostatnim tygodniu otrzymaliśmy konsolidację notowań. Jest to techniczne wyhamowanie spadków trwających wcześniej od sześciu tygodni z rzędu. Warto zwrócić uwagę, że cena zatrzymała się przy poziomie 4,8400 gdzie przebiega wyrysowana linia trendu. Uważamy, że w perspektywie średnioterminowej może mieć ona decydujący wpływ na dalszy kierunek handlu. W przypadku trwałego przebicia wsparcia (tak jak na rynku USD/PLN) otrzymamy mocny sygnał pro spadkowy.
Istotne dane dla GBP/PLN:
Poniedziałek
Polska: Saldo rachunku bieżącego
Wtorek
Wielka Brytania: Inflacja CPI
Wielka Brytania: Inflacja PPI
Środa
Polska: PKB za II kwartał (kluczowe dane dla złotego)
Polska: Inflacja CPI
Wielka Brytania: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, lipiec
Wielka Brytania: Protokół z posiedzenia BoE
Wielka Brytania: Stopa bezrobocia
Czwartek
Polska: Dzień Wojska Polskiego
Wielka Brytania: Sprzedaż detaliczna
Szczególną uwagę na notowania GBP/PLN należy zwrócić w środę. W tym dniu są publikowane kluczowe wskaźniki zarówno z Polski jak i Wielkiej Brytanii.
EUR/PLN
Zakończenie ubiegłego tygodnia na parze EUR/PLN przyniosło kontynuację tygodniowej wyprzedaży, która zdołała zejść poniżej poziomu 4,2000. Poziom ten był dotychczas mocnym wsparciem, które kilkukrotnie odparło ataki. Obecnie widoczne jest testowanie górnego ograniczenia wcześniejszej formacji trójkąta symetrycznego, co stanowi najbliższe wsparcie przy poziomie 4,1834.
W zaistniałej sytuacji należy liczyć się z próbą wyprowadzenia ruchu korekcyjnego w rejon 4,2000, gdzie nastąpiła zmiana wsparcia w najbliższy opór. Z uwagi na utrzymującą się przewagę podaży, jak na razie brak jest sygnałów do wyraźniejszej zmiany tej sytuacji, co może oznaczać dalsze umocnienie złotówki i powrót w okolice 4,1636. Potwierdzeniem dla takiego scenariusza byłby nieudany powrót powyżej 4,2000.
W dzisiejszym kalendarzu poznamy dane z Polski na temat Salda rachunku bieżącego. Są to w zasadzie jedyne dane, które mogą wpływać na dodatkowe ruchy omawianej pary.
14:00 |
Polska |
Saldo rachunku bieżącego |
czerwiec |
230 mln EUR |
574 mln EUR |
CHF/PLN
Końcówka tygodnia na parze CHF/PLN upłynęła pod znakiem stabilizacji w rejonie wsparcia 3,4000. Poziom ten stanowi mocny punkt ograniczający dalsze spadki oraz dodatkowo pełni rolę psychologicznej bariery.
Ewentualne przebicie tego poziomu mogłoby doprowadzić do kontynuacji ostatnich niespełna dwumiesięcznych spadków, co w efekcie powinno zakończyć się zejściem w okolice 3,3746 – 3,3556. Warto cały czas pamiętać o linii spadkowej, która wyrysowana została po tegorocznych szczytach. Obecnie jest to główny opór i dopiero jego pokonanie mogłoby wskazywać na zmianę powyższego scenariusza.
W przypadku interwału tygodniowego, przebicie wsparcia przy 3,4000, mogłoby oznaczać ruch spadkowy w rejon 3,3321.
Podczas dzisiejszej sesji poznamy m.in. dane z rynku szwajcarskiego na temat sprzedaży detalicznej. Dane te mogą być kluczowe dla ustalenia nastrojów na początku tygodnia.
09:15 |
Szwajcaria |
Sprzedaż detaliczna s.a. |
czerwiec |
|
-0,1% m/m |
09:15 |
Szwajcaria |
Sprzedaż detaliczna w.d.a. |
czerwiec |
1,8% r/r |
1,8% r/r |