Kurs USD/PLN
Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostały na niezmiennym poziomie 2,0%. Początkowo informacja ta nie wywołał większej reakcji na rynku, co jednak nastąpiło chwilę później w postaci umocnienia polskiej waluty w kierunku 3,6025. Jak na razie jest to jedynie sygnał do ewentualnej próby wyhamowanie trwającego trendu wzrostowego niż jego zatrzymania, dlatego też kluczowe mogą okazać się dzisiejsze dane na temat inflacji CPI w Polsce. Dodatkowo dane inflacyjne poznamy z USA, co przekładać się będzie na nastroje względem dolara.
Kurs EUR/USD
Na parze EUR/USD w reakcji na dane z USA widoczna była próba odbicia, co pozwoliło przy zbliżenie się w okolice 1,1850. Ruch ten nie został podtrzymany, co doprowadziło do powrotu w okolice wsparcia 1,1760. Warto również odnotować wczorajsze zejście na nowe minima, co pokazuje dalszą presję ze strony podaży i tym samym wskazuje na możliwość kontynuacji trendu wzrostowego.
Podczas dzisiejszej sesji należy zwrócić uwagę na dane PKB z Niemiec oraz popołudniowe odczyty inflacyjne z USA.
Kurs GBP/PLN
Umocnienie złotówki widoczne było również względem funta brytyjskiego. Kurs zanotował spadek w okolice 5,5000, gdzie znajduje się najbliższe wsparcie. Pokonanie tego miejsca mogłoby otwierać drogę w kierunku 5,4585. Z takimi decyzjami rynek może jednak czekać na odczyt danych z Polski, które poznamy o godzinie 14:00.
Z technicznego punktu w dalszym ciągu notowania GBP/PLN w dalszym ciągu pozostaje w blisko trzytygodniowej szerokiej konsolidacji z której wybicie będzie wskazywać dalszy kierunek notowań.
Kurs EUR/PLN
Zgodnie z komentarzem Liderwalut.pl z początku tygodnia, kurs EUR/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się w fazie ruchu korekcyjnego, który może doprowadzić do zejścia w rejon 4,2380, gdzie znajduje się pierwsze ważniejsze wsparcie. Warto jednak pamiętać o istotnym wybiciu, które miało miejsce w pierwszej połowie grudnia. To właśnie ono wskazuje przewagę popytu, który może doprowadzić do ponownego osłabienia złotego w średnim terminie.
Podczas dzisiejszej sesji warto pamiętać o danych z Polski na temat inflacji CPI.
Kurs CHF/PLN
Notowania pary CHF/PLN podobnie jak kurs EUR/PLN podczas wczorajszej sesji wykazały się przewagą podaży, która doprowadziła do umocnienia polskiej waluty. Kurs w dalszym ciągu utrzymuje się nad poziomem 3,5400, gdzie zlokalizowane jest najbliższe wsparciem. Pokonanie tego miejsca mogłoby sygnalizować dalsze spadki w kierunku 3,5150, gdzie aktualnie przechodzi widoczne wcześniej wybite górne ograniczenia kanału spadkowego.
Podobnie jak dla innych par złotówkowych tak i dla tej istotny jest odczyt grudniowego indeksu CPI z Polski.
Kurs NOK/PLN
Kurs pary NOK/PLN w dalszym ciągu utrzymuje się powyżej wsparcia zaznaczonego w rejonie 0,4675 – 0,4660. Wczorajsza udana obrona tego miejsca doprowadziła do odbicia kursu w kierunku wyrysowanej linii spadkowej, która wyznacza najbliższy opór. Dopiero pokonanie któregoś z wymienionych ograniczeń będzie wskazywać na dalszy kierunek. Z uwagi na trwający trend spadkowy większe prawdopodobieństwo istnieje dla wyjścia dołem.
Kurs SEK/PLN
Na parze SEK/PLN widoczne jest utrzymanie blisko kluczowe wsparcia jakim jest rejon 0,4665. Pokonanie tego miejsca otwierałoby drogę do dalszego umocnienia złotówki w kierunku 0,4350, gdzie widoczne były grudniowe minima. Wpływ na dalsze decyzje może mieć odczyt danych inflacyjnych z Polski.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody
poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego komentarza walutowego.