Kurs USD/PLN
Wczorajsza niespodziewana decyzja Banku Szwajcarii dotycząca obniżki stóp procentowych, doprowadziła do gwałtownej i chwilowej paniki na rynku, co widoczne było również w postaci osłabienia złotego względem głównych par. Na wykresie dziennym USD/PLN widoczne jest wyjście nad poziom 3,7000, co oznacza kontynuację wzrostów w kierunku maksimów jakie widoczne były w 2009 roku. Perspektywa dalszego osłabienia polskiej waluty pozostaje wciąż duża, jednak nie można wykluczyć próby wyprowadzenia ruchu korekcyjnego w kierunku 3,6340.
Kurs EUR/USD
W układzie miesięcznym pary EUR/USD widoczna jest silna presja do umocnienia dolara, co doprowadziło do pokonania dołków z 2010 roku i atak na minima z 2005. Jest to mocne wsparcie, które może być impulsem do próby przynajmniej chwilowego odreagowania i wyprowadzenia korekty. Kluczowe dla tej decyzji będą jednak najbliższe dni, dlatego też zalecamy baczną obserwację rozwoju tej sytuacji.
W kalendarzu warto zwrócić uwagę na odczyty inflacyjne z Niemiec oraz serię istotnych publikacji z USA, które z pewnością sprzyjać będą podwyższonej zmienności na rynku.
Kurs GBP/PLN
Nowe kilkuletnie (od 2007 roku) maksima widoczne są również na parze GBP/PLN, gdzie zanotowano powrót nad poziom 5,6400. Taki ruch wpisuje się w dotychczasowy trend wzrostowy, który obecnie może być kontynuowany bo wybiciu górą z kilkutygodniowej konsolidacji. Głównym najbliższym wsparciem jest rejon 5,5150 – 5,4600.
W dniu dzisiejszym o godzinie 14:00 poznamy dane z Polski na temat inflacji bez cen żywności i energii. Dane te jednak będą miały ograniczony wpływ na rynek, a główny kierunek wyznaczać będzie zachowanie złotego względem euro i dolara.
Kurs EUR/PLN
Kurs EUR/PLN na informację o obniżce stóp procentowych przez Centralny Bank Szwajcarii zareagował wyraźnym osłabieniem złotego, co doprowadziło do gwałtownego powrotu nad poziom 4,3500. W popołudniowej fazie handlu udało się częściowo odreagować ten ruch, co przełożyło się na powrót kursu bliżej okolic 4,3000. Takie zachowanie mocno jednak neguje korektę spadkową z ostatnich dni, co może wpływać na próbę dalszego osłabienia złotówki. Na interwale tygodniowym najbliższym istotnym ograniczeniem jest poziom 4,3500.
Kurs CHF/PLN
To co wydarzyło się podczas wczorajszej sesji na parze CHF/PLN było całkowitym zaskoczeniem dla całego rynku. Notowania omawianej pary dosłownie w jednej chwili zanotowały ruch wzrostowy blisko 4,8000, gdzie jeszcze w godzinach porannych obserwowaliśmy poziomy z okolic 3,5400. Tak wyraźne umocnienie franka doprowadziło do zanegowania dotychczasowych formacji, co z kolei wymusza na wyczekiwanie do dalszego rozwoju tej sytuacji w trakcie kolejnych dni, gdzie tak naprawdę rynek przygotuje się do dalszych reakcji względem tego ruchu. Zdaniem kantoru online nie można wykluczyć próby interwencji na złotym, która przynajmniej w części pozwoliłaby na odrobienie tak gwałtownej przeceny złotego.
Kurs NOK/PLN
Wczorajsza sesja doprowadziła do osłabienia złotówki również względem korony norweskiej. Kurs wybił opór w postaci wyrysowanej linii spadkowej, co doprowadziło do powrotu w okolice istotnego ograniczenia przy 0,4900, gdzie znajdują się dołki z początku listopada. Obecnie pozostaje oczekiwanie na rozstrzygnięcie tej sytuacji, a ewentualne wyjście nad wskazany opór byłby sygnałem do dalszego osłabienia złotego.
Kurs SEK/PLN
Mocne odbicie w notowaniach widoczne jest również na parze SEK/PLN. Ruch wzrostowy został wyprowadzony od wsparcia utworzonego przy poziomie 0,4460. Obecnie notowania znajdują się w rejonie górnego ograniczenia zaznaczonej konsolidacji. Brak dalszych impulsów osłabiających złotego mogłoby przynieść okazję do próby wyprowadzenia korekty w kierunku 0,4500.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody
poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego komentarza walutowego.