Kurs USD/PLN
Środowa sesja przyniosła sporą zmienność, co po części wynikało z publikacji danych z Polski na temat produkcji przemysłowej, która była wyraźnie wyższa od poprzedniej wartości. W efekcie kurs USD/PLN dotarł w rejon 3,6900 skąd widoczne było odbicie notowań powyżej 3,7100.
Szansa na podtrzymanie korekty w dalszym ciągu jest widoczna, a jako miejsce docelowe można wyznaczyć widoczną linię trendu wzrostowego, która aktualnie znajduje się w okolicy 3,6710. Cały czas jednak należy pamiętać o trwającym silnym trendzie wzrostowym, a pokonanie okolic 3,7500 byłoby sygnałem do kontynuacji tego ruchu.
Podczas dzisiejszej sesji warto zwrócić uwagę na protokół z posiedzenia RPP oraz popołudniowe dane z USA na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
Kurs EUR/USD
Kurs EUR/USD w trakcie ostatnich dni uległ wyraźnemu wyhamowaniu, co jest po części reakcją na mocniejsze spadki z końca ubiegłego tygodnia. Warto zaznaczyć istotne ograniczenie jakim jest poziom 1,1640, który został utworzony przez minima z 2005 roku. Poziom ten został pokonany podczas piątkowej wyprzedaży i obecnie stanowi najbliższy punkt oporu.
W obecnej sytuacji możliwe są próby wyprowadzenia ruchu korekcyjnego jednak cały czas obowiązuje silny trend sprzyjający umocnieniu dolara.
Zdaniem eknatoru Liderwalut.pl w dniu dzisiejszym istotnym wydarzeniem jest zaplanowana na godzinę 13:45 decyzja ECB na temat stóp procentowych.
Kurs GBP/PLN
Po wyraźnym umocnieniu funta w ubiegłym tygodniu, pierwsza połowa bieżącego tygodnia nie przynosi gwałtownych zmian. Na rynku widoczne jest kilkugroszowa zmienność, która utrzymuje notowania w rejonie kilkuletnich maksimów. W dłuższej perspektywie warto zwrócić uwagę na wybicie istotnego ograniczenia jakim było rejon 5,4700, co może wskazywać na próbę podtrzymania ruchu wzrostowego w kierunku 5,7000.
Poza odczytem protokołu z posiedzenia RPP, w dniu dzisiejszym brak jest istotnych danych, które mogą wpływać na istotne zmiany kursu.
Kurs EUR/PLN
Wczorajsza sesja przyniosła umocnienie złotego, co było reakcją na lepsze od oczekiwań dane na temat polskiej produkcji przemysłowej. Kurs zanotował zejście poniżej poziomu 4,2900, co spotkało się z próbą częściowego odbicia. Obecnie kurs EUR/PLN porusza się w dość szerokim przedziale 4,2500 – 4,3300, co może się utrzymać w trakcie kolejnych dni. Warto jednak pamiętać o dodatkowych impulsach takich jak dzisiejsza decyzja ECB ws. stóp procentowych.
Kurs CHF/PLN
W trakcie ostatnich dni notowania CHF/PLN skonsolidowały się w rejonie 4,3000. Obecne odczyty nie wskazują na jednoznaczny kierunek dla dalszych zmian, co przekłada się na wyczekiwanie rozwoju sytuacji związanej z frankiem szwajcarski. Warto również obserwować zachowanie kursu pary EUR/PLN, która dotychczas pełnia pewnego rodzaju wskaźnik dla kierunku notowań omawianej pary.
Jako najbliższy opór można zaznaczyć poziom 4,3600, po wybiciu którego ponownie wzrośnie presja do umocnienia kursu CHF,
Kurs NOK/PLN
Notowania NOK/PLN znajdują się w formacji chorągiewki, która utworzona została po ruchu wzrostowym z ubiegłego tygodnia, kiedy to doszło do wybicia górą z wyrysowanego kanału spadkowego. Obecnie z punktu analizy technicznej przewaga leży po stronie popytu, a wybicie górą z zaznaczonej formacji będzie wskazywać na dalsze wzrosty w kierunku 0,5025. Warto jednak poczekać na rynkowe potwierdzenie sygnału oraz reakcję na decyzję ECB ws. stóp procentowych.
Kurs SEK/PLN
Ruch spadkowy, który widoczny był podczas wczorajszej sesji to reakcja rynku na lepsze od oczekiwań dane z Polski. Dodatkowym argumentem jest również nieudany atak na wyrysowaną linię trendu spadkowego, co otwiera drogę do ewentualnego podtrzymania korekty w kierunku 0,4450. Jak na razie wspomniana linia trendu nie wydaje się być zagrożona, jednak z uwagi na dość wysoką zmienność w ostatnich dniach, warto obserwować rozwój sytuacji, która może przynieść istotne sygnały dla ewentualnej zmiany kierunku.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody
poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego komentarza walutowego.