Kurs USD/PLN
Podczas wczorajszej sesji na parze USD/PLN widoczny był atak na wsparcie utworzone przez wyrysowaną linię trendu wzrostowego. Test zakończony został obroną wsparcia, co może z kolei sygnalizować ewentualny koniec korekty i powrót w rejon 3,7750.
Wpływ na takie decyzje może mieć publikacja dzisiejszych danych z Polski na temat wskaźnika wyprzedzającego koniunktury wg BIEC. Kluczowym wydarzeniem dla dolara pozostaje wieczorna decyzja FOMC ws. stóp procentowych.
Kurs EUR/USD
Kurs EUR/USD podtrzymał ruch korekcyjny, który zapoczątkowany został podczas otwarcia bieżącego tygodnia. Obecnie trwa walka o trwałe wyjście nad poziom 1,1400, co zakończone powodzeniem mogłoby wskazywać na dalsze wzrosty w kierunku 1,1540. Cały czas jednak należy pamiętać iż jest to póki co tylko korekta mocnej przeceny z ostatnich tygodni.
Wydarzeniem dnia dla omawianej pary będzie decyzja FOMC ws. stóp procentowych.
Kurs GBP/PLN
Zgodnie z poprzednimi komentarzami kurs pary GBP/PLN kontynuuje ruch wzrostowy, co doprowadza notowania w okolice ostatnich maksimów. Ich pokonanie byłoby kolejnym potwierdzeniem dla dotychczasowej przewagi popytu i sygnałem do kontynuacji osłabienie złotego.
Taki ruch mógłby w średnim terminie oznaczać powrót nawet w rejon 6,00 zł za funta. O godzinie 09:00 poznamy dane z Polski na temat wskaźnika wyprzedzającego koniunktury wg. BIEC.
Kurs EUR/PLN
Mieszane dane z polskiej gospodarki nie zdołały podtrzymać mocnego złotego. Kurs EUR/PLN zanotował odbicia od ostatnich dołków w okolice oporu przy poziomie 4,2375. Trwałe pokonanie tego poziomu będzie wskazywać na możliwość dalszego osłabienie polskiej waluty. Dodatkowym impulsem mogącym wpływać na taką sytuację będzie kontynuacja korekty wzrostowej na parze EUR/USD. Istotne zatem mogą okazać się wieczorne decyzje FOMC ws. stóp procentowych.
Kurs CHF/PLN
Kontynuacja ruchu spadkowego na CHF/PLN została zatrzymana poprzez ostrzeżenie ze strony Banku Centralnego Szwajcarii o ewentualnej możliwości interwencji walutowej. Taka informacja daje jednoznaczny sygnał do chęci utrzymania franka w rejonie poziomów z początku tygodnia. Najbliższym istotnym ograniczeniem jest dolne rejon wybitej wcześniej konsolidacji – 4,2300.
W dalszym ciągu warto również śledzić korelację względem pary EUR/PLN.
Kurs NOK/PLN
Na parze NOK/PLN od kilku dni trwa utrzymanie w rejonie wsparcia przy 0,4795 – 0,4800. Jak na razie dotychczasowe próby ze strony podaży pozostają bez efektu. W dalszym ciągu pozostaje wyczekiwanie na rozstrzygnięcie tej sytuacji, a ewentualne pokonanie wspomnianego ograniczenia będzie można interpretować jako sygnał do umocnienia złotówki.
Kurs SEK/PLN
Pomimo średnioterminowej przewagi ze strony podaży, w ostatnich tygodniach na parze SEK/PLN można dostrzec próbę utrzymania w dość szerokiej konsolidacji. Wczorajsze odbicia stwarza ponowną okazję przed popytem do zaatakowania wyrysowanej linii trendu spadkowego, która stanowi pierwsze istotne ograniczenie. Warto jednak pamiętać, że o zmianie nastrojów można będzie mówić dopiero w momencie wybicia rejonu 0,4625.
z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych,
lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Liderwalut.pl oraz autor nie ponoszą odpowiedzialności za szkody
poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego komentarza walutowego.